Bir Süreç Olarak Yenileşim

BUSİAD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Uzmanlık Grubu tarafından 14 Aralık 2012 Cuma günü Crowne Plaza Nilüfer Salonu’nda “Bursa 3. Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu” düzenlendi.

Birincisi 2010 yılında “Bilgi Üret, Yenilik Yap, Ayakta Kal” ikincisi 2011 yılında “Geleceğin Anahtarı: YENİLEŞİM” ana temalarıyla düzenlenen sempozyumun bu yılki ana teması “Bir Süreç olarak Yenileşim”di.

Sempozyumun açılışında konuşan BUSİAD Başkanı Oya Coşkunöz Yöney, BUSİAD ve Uludağ Üniversitesi tarafından desteklenen sempozyumun amacını şöyle açıkladı:

“Sempozyumun amacı Türk sanayi ve hizmet işletmelerinin küresel boyutta sürdürülebilir rekabet gücü elde etmeleri için ulusal düzeyde işletme düzeyinde ve kişisel olarak yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlar ve uygulamalar ele almak, tanıtmak, önemini vurgulamak, teşvik etmek, yaygınlaştırmak ve sürdürebilirliğini sağlamaya yönelik olarak bölgesel yenilikçilik ve yaratıcılık hareketini desteklemektedir.”

Turkcell CEO’su Süreyya  Ciliv de, BUSİAD tarafından düzenlenen “Bursa 3. Yenilikçilik Sempozyumu”nda iletişim teknolojilerindeki son gelişmeleri anlattı.

Osmanlı Devletinin yüzyıllardır boyunca dünyaya hakim olduğunu fakat matbaa teknolojisine ayak uydurmaması yüzünden geride kaldığını belirten Ciliv “Zamanında bilgide ve teknolojide dünyanın en iyileri Osmanlılar’dı. O yüzden bu başarı var. Osmanlılar o zaman bilgiye ulaşamada en iyi teknolojiyi kullandı. Elle yazılan kitap bunlardan birisi.

Osmanlıların en gelişmiş kademeleri en iyi hocalardan eğitim alarak devleti yükseltiyordu. Mesela Fatih Sultan Mehmet daha 21 yaşında balistik hesapları kendisi yaptı. Bu kadar başarıya rağmen sonra bir olay oluyor. Atalarımız en gelişmiş medeniyetken Matbaa çıkıyor. Matbaa çeşitli sebeplerle Osmanlıya girmiyor. Avrupa bunu kullanarak kitabın üzerinden milyonlarca kişi bir anda matematik öğreniyor. Bizim insanımız ise el yazılı kitaplarla bilgiye ulaşamıyor. Dünyanın en gelişmiş medeniyeti olan insanımız bilgiden uzak kalınca diğerleri onu geçiyor ve yerimizde sayıyoruz” dedi.

“Şimdi artık bilgiye ulaşmak demek kitaba ulaşmak anlamına gelmiyor” diyen Ciliv dünyadaki bütün bilgilere internet üzerinden cep telefonlarıyla ulaşılabildiğini dile getirdi. 450 yıldır ilk defa Türk insanının bilgiye ulaşmada dezavantajlı değil avantajlı hale geldiğini söyleyen Ciliv “Bu topraklarda girişimci hızımız fazla.  Zeka olarak üstün. Ama bilgiden geri kalınca geride kaldık. Artık bilgiye ulaşarak fark oluşturma zamanı” diye konuştu.

Dünyada bir internet devriminin yaşandığı, bazı ülkelerde bu sebeple rejimlerin değiştiğini anlatan Ciliv şöyle devam etti; “İnsanlar birbirleriyle iletişim halinde. Gerçekler ve doğrular teknoloji sayesinde herkese ulaşıyor. Yani şeffaf bir dünya . Türkiye artık dezavantajlı değil avantajlı hale geldi. Mobil ve Fiber internet alanında ABD’den daha hızlıyız. Türkiye mobil iletişimde Türkiye birincisi 2008 yılında biz fiber internete inanılmaz yatırımlar yaptık. Niçin başarılı olduk?”

2008 yılında 1929 yılından bu yana en büyük kriz ile karşı karşıya geldik. Ve dünyanın dört bir yanındaki operatör sahipleri bütün yatırımları sıfırladılar ve kestiler. Çünkü 37 milyon kişi işini kaybetti. Dünyanın en büyük bankalarından bazıları batmak üzereydi.  Böyle büyük bir kriz . Biz uzun yıllar 3G lisansını bekliyorduk. Bunu alır almaz tarihimizin en büyük yatırımını yaptık. Herkes frene basarken biz muazzam yatırım yaptık.

2008-2010 yılında 4 milyar lira yatırım yaptık. Biz bu yatırımları yaparken bize çılgın mısınız dediler. Biz internetin mobil akıllı telefonlarla cebe gireceğini biliyorduk. O yüzden bu yatırımları yaptık. Ülkemizi kendi konumuzda dünyanın en iyisi haline getirdik”.

Akıllı cihazların satış sayısının PC’leri geçtiğini ifade den Ciliv “2013 yılında dünyada akıllı telefonların ve tabletlerin satışı PC’lerin toplam rakamını geçecek. Türkiye’de bunlar oluyor. İş dünyasındaki en stratejik yatırım, mobile yönelik yatırımdır. Artık devir değişiyor. Klimaların içine, hayvanlara ve kümeslere sim kartlar takılıyor. Oradaki ısıyı ve nemi ölçsün herhangi bir sakatlık durumu varsa haberdar olalım diye bu sim kartlar var” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en iyi üniversitelerinde okuyan öğrencilerin derse gitmeden en yüksek notu alabilmenin yarışına girdiğini hatırlatan Ciliv “Çünkü çocuklar ‘bu dersi bu konuda Nobel alan adamı internette dinleyerek de alırım’ diyor. 15 milyon kişinin internetten takip ettiği bir ders videosu var. Bu nedir? Fırsat eşitliği oluyor. Türkiye’nin en iyi günleri önümüzdeki 50-100 sene olacak. Türk insanı bu fırsatları çok iyi değerlendirecek. Bizler Türkiye’nin sinir sistemiyiz. Turkcell olarak yatırımlarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Gelişen teknoloji ile 10 yıl sonra cepte cüzdan taşınmayacağını kaydeden Ciliv “Cüzdanda çok fazla kredi kartı, nüfus cüzdanı ve diğer kartlar var. Bunları taşıyınca şişiyor. Sonra da adam 3 ay tedavi görüyor. Bir arkadaşımın omurgası yamuldu. Artık mobil cüzdan olacak. Hedefimiz gençlerimizi devreye sokmak onların yeni fikirlerini insanların faydasına dönüştürmesini sağlamak. Her bir insanın muazzam bir potansiyeli var. Steve Jobs’un babası Suriye’de doğdu. Bizim insanımız farklı. Bu topraklarda bir sihir var. Artık bilgi parmaklarımızın ucunda .  Muazzam bir fırsat eşitliği söz konusu” dedi.

“Eğer sürdürülebilir ve kararlı büyüme yapmak istiyorsak bunun için öncelikle müşterimize odaklanmalıyız” diyerek iş dünyasına çağrıda bulunan Ciliv, Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceğini söyledi.

Ciliv “Dünya teknoloji devrimi var. Bilgiye ulaşmada artık ülkemiz insanı eşit şartlarda. Dezavantajlı değiliz. Son 10 yılda ekonomide çok iyi gelişmeler kaydettik. Daha çok yapacak işimiz var. O yüzden dünyada büyük işleri yapmak ekip işidir. Büyük işleri yapmak büyük başarıları yakalamak .  Zaman alıyor. Bir günde olmuyor” ifadelerini kullandı.