2012

III. Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu

Bir Süreç Olarak Yenileşim

Busiad Yenilikçilik ve Yaratıcılık Uzmanlık Grubu tarafından 14 Aralık 2012 Cuma günü Crowne Plaza Nilüfer Salonu’nda “Bursa 3. Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu” düzenlendi.

Birincisi, 2010 yılında “Bilgi Üret. Yenilik Yap. Ayakta Kal.” İkincisi 2011 yılında “Geleceğin Anahtarı: Yenileşim” ana temalarıyla düzenlenen sempozyumun bu yılki ana teması “Bir Süreç Olarak Yenileşim”di.

Sempozyumun açılışında konuşan Busiad Başkanı Oya Coşkunöz Yöney, Busiad ve Uludağ Üniversitesi tarafından desteklenen sempozyumun amacını şöyle açıkladı:

“Sempozyumun amacı Türk sanayi ve hizmet işletmelerinin küresel boyutta sürdürebilir rekabet gücü elde etmeleri için ulusal düzeyde, işletme düzeyinde ve kişisel olarak yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımları ve uygulamaları ele almak, tanıtmak, önemini vurgulamak, teşvik etmek, yaygınlaştırmak ve sürdürebilirliğini sağlamaya yönelik olarak bölgesel yenilikçilik ve yaratıcılık hareketini desteklemektir.”

Turkcell CEO’SU Süreyya Ciliv de, Busiad tarafından düzenlenen ‘Bursa 3. Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu’nda iletişim teknolojilerindeki son gelişmeleri anlattı.

Osmanlı Devletinin yüzyıllar boyunca dünyaya hakim olduğunu, fakat matbaa teknolojisine ayak uyduramaması yüzünden geride kaldığını belirten Ciliv, “Zamanında bilgide ve teknolojide dünyanın en iyileri Osmanlılar’dı. O yüzden bu başarı var. Osmanlılar o zaman bilgiye ulaşmada en iyi teknolojiyi kullandı. Elle yazılan kitap bunlardan birisi.

Osmanlının en gelişmiş kademeleri en iyi hocalardan eğitim alarak devleti yükseltiyordu. Mesela Fatih Sultan Mehmet, daha 21 yaşında balistik hesapları kendisi yaptı. Bu kadar başarıya rağmen sonra bir olay oluyor. Atalarımız en gelişmiş medeniyetken matbaa çıkıyor. Matbaa çıkınca bilime ulaşmada yeni bir teknoloji ortaya çıkıyor. Matbaa çeşitli sebeplerle Osmanlı’ya girmiyor. Avrupa bunu kullanarak kitabın üzerinden milyonlarca kişi bir anda matematik öğreniyor. Bizim insanımız ise el yazılı kitaplarla bilgiye ulaşamıyor. Dünyanın en gelişmiş medeniyeti olan insanlarımız bilgiden uzak kalınca diğerleri onu geçiyor ve yerimizde sayıyoruz” dedi.

“Şimdi artık bilgiye ulaşmak demek kitaba ulaşmak anlamına gelmiyor” diyen Ciliv, dünyadaki tüm bilgilere internet üzerinden cep telefonlarıyla ulaşılabildiğini dile getirdi. 450 yıldır ilk defa Türk insanının bilgiye ulaşmada dezavantajlı değil avantajlı hale geldiğini söyleyen Ciliv, “Bu topraklarda girişimci hırsımız fazla. Zeka olarak üstün. Ama bilgiden uzak kalınca geride kaldık. Artık bilgiye ulaşarak fark oluşturma zamanı” diye konuştu.

Dünyada bir internet devriminin yaşandığını, bazı ülkelerde bu sebeple rejimlerin değiştiğini anlatan Ciliv şöyle devam etti:

“İnsanlar birbiriyle iletişim halinde. Gerçekler ve doğrular teknoloji sayesinde herkese ulaşıyor. Yani şeffaf bir dünya. Türkiye, artık dezavantajlı değil avantajlı hale geldi. Mobil ve fiber internet alanında ABD’den daha hızlıyız. Türkiye mobil iletişimde Dünya birincisi. 2008 yılında biz fiber internete inanılmaz yatırımlar yaptık. Niçin başarılı olduk?

2008 yılında 1929 yılından bu yana en büyük kriz ile karşı karşıya geldi. Ve dünyanın dört bir yanındaki operatör sahipleri bütün yatırımları sıfırladılar ve kestiler. Çünkü 37 milyon kişi işini kaybetti. Dünyanın en büyük bankalarından bazıları batmak üzereydi. Böyle büyük bir kriz. Biz uzun yıllar 3G lisansını bekliyorduk. Bunu alır almaz tarihimizin en büyük yatırımını yaptık. Herkes frene basarken, biz muazzam yatırım yaptık.

2008-2010 yılında 4 milyar lira yatırım yaptık. Biz bu yatırımları yaparken, bize çılgın mısınız dediler. Biz internetin mobil akıllı telefonlarla cebe gireceğini biliyorduk. O yüzden bu yatırımları yaptık. Ülkemizi kendi konumuzda dünyanın en iyisi haline getirdik”.

Akıllı cihazların satış sayısının PC’leri geçtiğini ifade eden Ciliv, “2013 yılında dünyada akıllı telefonların ve tabletlerin satışı PC’lerin toplam rakamını geçecek. Türkiye’de bunlar oluyor. İş dünyasındaki en stratejik yatırım, mobile yönelik yatırımdır. Artık devir değişiyor. Klimaların içine, hayvanlara ve kümeslere sim kartlar takılıyor. Oradaki ısıyı ve nemi ölçsün herhangi bir sakatlık durumu varsa haberdar olalım diye bu sim kartlar var” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en iyi üniversitesinde okuyan öğrencilerin derse gitmeden en yüksek notu alabilmenin yarısına girdiğini hatırlatan Ciliv, ‘Çünkü çocuklar, bu dersi bu konuda Nobel alan adamı internette dinleyerek de alırım’ diyor. 15 milyon kişinin internetten takip ettiği bir ders videosu var. Bu nedir? Fırsat eşitliği oluyor. Türkiye’nin en iyi günleri önümüzdeki 50-100 sene olacak. Türk insanı bu fırsatları çok iyi değerlendirecek. Bizler Türkiye’nin sinir sistemiyiz. Turkcell olarak yatırımlarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Gelişen teknolojiyle 10 yıl sonra cepte cüzdan taşınmayacağını kaydeden Ciliv, “Cüzdanda çok fazla kredi kartı, nüfus cüzdanı ve diğer kartlar var. Bunları taşıyınca şişiyor. Sonra da adam 3 ay tedavi görüyor. Bir arkadaşımızın omurgası yamuldu. Artık mobil cüzdan olacak. Hedefimiz gençlerimizi devreye sokmak, onların yeni fikirlerini insanların faydasına dönüştürmesini sağlamak. Hep bir insanın muazzam bir potansiyeli var. Steve Job’un babası Suriye’de doğdu. Bizim insanımız farklı. Bu topraklarda bir sihir var. Artık bilgi parmaklarımızın ucunda. Muazzam bir fırsat eşitliği söz konusu” dedi.

“Eğer sürdürebilir ve karlı büyüme yapmak istiyorsak, bunun için öncelikle müşterilerimize odaklanmalıyız” diyerek iş dünyasına çağrıda bulunan Ciliv, Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceğini söyledi.

Ciliv, “Dünyada teknoloji devrimi var. Bilgiye ulaşmada artık ülkemiz insanı eşit şartlarda. Dezavantajlı değiliz. Son 10 yılda ekonomide çok iyi gelişmeler kaydettik. Daha çok yapacak işimiz var. O yüzden dünyada büyük işleri yapmak ekip işidir. Büyük işleri yapmak büyük başarıları yakalamak zamanlıyor, bir günde olmuyor” ifadelerini kullandı.

ANA SPONSORLAR
TEB Türk Ekonomi Bankası
Uludağ İçecek

SPONSORLAR
Coşkunöz Holding
Emko Elektronik
Eker
TNT Express
Ziraat Bankası

HİZMET SPONSORLARI
Çinici
EkoHaber
Kuter PR Yapım Yayın İletişim Medya
PlazaTour
Rota Offset
Türkay Tekstil

DÜZENLEYEN
BUSİAD
BUSİAD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Uzmanlık Grubu

PAYDAŞLAR
Uludağ Üniversitesi
ÜSİGET Üniversite Sanayi İşbirliği Geliştirme Topluluğu

SEMPOZYUM DÜZENLEME KURULU
Cenker Ural
Duygu Ispalar Güneri
Yeşim Akalın
Bora Alp
Gonca Yerliyurt
Kurtuluş Kaymaz
Gülhan Avdaş
Efe Ceylan
Ahmet Altekin
Basri Tüfekçioğlu
Bircan Kaner